top of page

how I can help you

Session Vocals, Voiceover, Vocal Coaching, Songwriting Development

Session vocals

From my home studio I write and record lyrics and vocals of a wide range of modern genres including rock, blues, soul, pop, rap and more. Please refer to examples of my work.

 

For booking information or collaborative works please contact me via email. 

Voiceover

Native American English Female Voice Actor based in Istanbul. Samples of my work can be found on Soundcloud. Works can be recorded from my home studio using a RODE K2 vocal condenser mic. Please refer to my work on soundcloud

For bookings or more information please contact me via email.

Vocal Coaching

Because the voice is an internal instrument, it is incredibly personal and can be a challenge to navigate on your own. In our one-on-one lessons, we work to understand and solidify your physical connection to your voice and practice techniques for sustainable vocal health and confidence. Advanced lessons for performers in stage and studio technique are also available. Please refer to my clients.

I currently offer, online and in person lessons. For more information, availability and bookings please contact via email.

Songwriting

Songwriting can be challenging, especially if you are just starting out. In our lessons we establish a theoretical understanding of the songwriting styles that inspire you and apply those ideas into your own work. Beginner to intermediate levels of production on Garageband and Logic Pro are also offered. Please refer to the works of my clients

For more information and bookings please contact me via email.

What my Clients Say

Black and White

Fatih, Sloth Bedding (jingle)

Lara ile yeni kurduğumuz markamızın jingle için çalıştık. Öncelikle markamızı, nerelerde kullanacağımızı ve hedef kesimimizi sabırla ve sıfır kapris ile dinledikten sonra çok kısa denilecek bir sürede  bize bir kaç farklı örnek çalıştı. Örnek geldikten sonraki kısmı en çok zorlandığımız zamandı çünkü hepsi bir birinden iyiydi ve içlerinden birine karar vermemiz Lara'nın çalışmasından daha uzun sürdü 😊 Gerçekten bir vokalin şarkının çıtasını ne kadar yukarı çıkarabildiğini Lara ile anladık. Emeklerin için çok teşekkürler ilk fırsatta tekrar çalışmak dileğiyle..

bottom of page